Prejsť na hlavný obsah
Vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
Tlačové komuniké31. marca 2022Generálne riaditeľstvo pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSPOdhadovaný čas čítania: 2 min

EÚ hľadá Európsku destináciu excelentnosti 2023

Súťaž EDEN odmeňuje malých priekopníkov v udržateľnosti cestovného ruchu

Dnes Európska komisia spúšťa súťaž Európska destinácia excelentnosti (EDEN) 2023. Táto iniciatíva odmení tie najlepšie výsledky v udržateľnom cestovnom ruchu a procesoch premeny na zelený cestovný ruch v menších destináciách v celej Európe.

Súťaž Európske destinácie excelentnosti je iniciatívou EÚ, ktorú implementuje Európska komisia. Jej cieľom je spoznať a odmeniť menšie destinácie, ktoré uplatnili úspešné stratégie na podporu udržateľného cestovného ruchu prostredníctvom procesov prechodu na zelený cestovný ruch. Táto súťaž je založená na princípe podpory rozvoja udržateľného cestovného ruchu v destináciách, ktoré prinášajú hodnotu ekonomike, planéte a ľuďom. Aktuálna Európska destinácia excelentnosti 2022, mesto Middelfart (Dánsko) slúži ako úvodný držiteľ novej a vylepšenej iniciatívy a ako priekopník udržateľného cestovného ruchu naprieč Európou. 

V rámci účasti v súťaži o titul Európskej destinácie excelentnosti 2023 musia predstaviť svoje overené postupy uplatnené v udržateľnom cestovnom ruchu a prechode na zelený cestovný ruch. Súťaž zahŕňa krajiny EÚ, ako aj krajiny mimo EÚ, ktoré sa zúčastňujú na programe COSME. Žiadosti vyhodnotí najprv panel nezávislých expertov na udržateľnosť. V druhom kroku vyzve Komisia 3 vybrané mestá, aby odprezentovali svoju kandidatúru pred európskou porotou. Táto porota vyberie jedného víťaza súťaže o Európsku destináciu excelentnosti 2023, ktorého vyhlási v novembri 2022.  

Víťazná destinácia získa postavenie priekopníka v udržateľnom cestovnom ruchu, ktorý presadzuje ciele Európskej zelenej dohody a získa možnosť komunikácie a s odborníkmi a podporu pri presadzovaní tejto značky na úrovni EÚ počas celého roka 2023.

Na prihlásenie musia zástupcovia jednotlivých destinácií vyplniť online formulár (vložiť odkaz). Konečný termín na posielanie prihlášok je 1. júna 2022 do 17.00 SEČ.

Všetky aktuálne novinky nájdete na webovej stránke súťaže o Európsku destináciu excelentnosti.

Kontakt 

Sekretariát súťaže o Európsku destináciu excelentnosti: Antigoni Avgeropoulou, %20infoatedensecretariat [dot] eu (info[at]edensecretariat[dot]eu), +49 (0) 30 70 01 86 390

Podrobnosti